* PAŞALAR KÖYÜ WEB SAYFASI *

! PAŞALARLILARIN iNTERNETTEKi BULUŞMA NOKTASI !

Kara Tezgahlar Tarihe Karışıyor !

Posted by BATTAL YILMAZ 12 Haziran 2012


Köyümüzde bulunan ve halk arasında kara tezgah olarak bilinen dokuma tezgahları tarih olmaya yüz tutuyor. Köyümüzde son yıllarda eksilen kara tezgahların bir yenisine de Celal Yılmaz’ın sattığı tezgahlar eklenince, köyümüzdeki kara tezgahların sonuna yaklaşıldı. Köyümüzde faal durumda çalışan Biran Çelebi, Erdal Yıldız ve Şeref Mercan’ın dokuma atölyeleri dışında, atölye kalmadı.

Kendi kendimize; kara tezgahların Uşak’ta çoğalıp, köyümüzde azalmasının nedenlerini ve sorumlularının kimler olabileceğini bir düşünmemiz gerekiyor galiba ?

Yazının devamına tıklayarak, daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz !!

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kara Tezgahlar Tarihe Karışıyor !”

  1. mehmet çiğdem said

    kara tezgahların tarih olması zaten bir tesadüf degil.gelişen ve ilerleyen teknolojıde artık bu tezgahlar geçerlılığini yıtırdı.diğer tezgahlar saatte kaç metrelerce ve enli mal dokurken,bu tezgalar tam olarak bilmıyorum 1 metre ya dokuyo,yada dokumuyodur.
    köyümüz tabiykı teknolojıye ayak uyduramadı.bazıları şöyle soyler:ya bizim aga.6 gün dokur 1 gün yatar.ya kardeşim onla bunla alakası yok.adı üstünde fason dokuyosun,ne kazanırsın.aynı asgarı ucret hesabı.el sana yıyecegın ve yetmeyecek kadar para verir.zaten fazlasını vermiş olsa;sen zamanla ona dokumaz hale gelır,kendine dokurdun.
    köyümüzde azalmasının sebebide şu;koyumuzdeki her evde 5-6 tezgah var.aylık uretecegın mal belli ama dışardan alan kışı yuklu mal ıstıyo,sende bunu karşılayamıyorsun.bu sebeble çok tezgahı olanlar iş yapıyo.bir ayrı sebebte;bu tezgahların piyasada bınde 0,0001 kadar malına talep var.uşaktakı tezgahlar da zaten bunu karşıyo.yanı arz-talep denge fıyatında ve mıktarında.eger şu an eskı yıllardakı gıbı tezgahların hepsı çalışıyor olsaydı;demekkı pıyasada ya yuksek talep var demekti,ya da bu tezgahların malını arz fazlası nedeniyle ne alan,ne satan,nede pıyasada bır fıyatı olurdu.
    işin kısası koyumuzdekı bazı vatandaşların bu meslegın içinden gelmesıne ragmen;1 gun yatar demelerıne luzum yok.paran varsa,saglıgın da yerındeyse teknolojıye uyarsın,piyasasını da bulursun!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: